Nowy termin składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa

Wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej, zakupionego w okresie wrzesień 2011 r. – styczeń 2012 r. należy złożyć w lutym (tzn. w okresie od 1 do 29 lutego 2012 r.), a nie jak dotychczas w marcu.

Wcześniejszy termin składania wniosków

Ustawodawca przyspieszył o miesiąc zarówno termin składania wniosków marcowych, jak i termin składania wniosków wrześniowych. Wnioski o zwrot nadal będą składane za okresy półroczne, ale w lutym i sierpniu (a nie jak dotychczas w marcu i wrześniu). Wyjątkiem będzie pierwszy wniosek o zwrot, który można złożyć za okres 5 miesięcy.

Szybszy zwrot akcyzy

Przyspieszenie terminu składania wniosków o zwrot zostało powiązane również z przyspieszeniem terminu otrzymania kwoty zwrotu. Mianowicie od 2012 r. zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zużytego w produkcji rolnej będzie dokonywany:

● w kwietniu na podstawie wniosków składanych w lutym (poprzednio zwrot następował w maju) oraz

● w październiku na podstawie wniosków składanych w sierpniu (poprzednio zwrot następował w listopadzie).

Limit zwrotu

W związku z przyspieszeniem terminów składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej zmienił się również dzień, na który ustala się kwotę limitu zwrotu. Poprzednio stan posiadania (współposiadania) gruntów rolnych był ustalany na dzień 1 kwietnia danego roku. Od 2012 r. stan posiadania gruntów niezbędny do wyliczenia limitu zwrotu ustala się na dzień 1 lutego danego roku.

Limit zwrotu określa wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego w decyzji o zwrocie podatku.

Nowy wzór wniosku

Wnioski o zwrot akcyzy należy składać, korzystając z urzędowego wzoru formularza. Jest on już dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa (www.minrol.gov.pl).

Do wniosku o zwrot podatku należy dołączyć faktury VAT albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (w przypadku wniosków składanych w lutym chodzi o faktury potwierdzające zakup paliwa w okresie 5 miesięcy, tj. od września 2011 r. do stycznia 2012 r.).

Skarbnik Gminy

Leszek Pietrasiński

Data wytworzenia: 2012-02-09 13:16 Autor: Leszek Pietrasiński Data publikacji: 2012-02-09 13:16 Osoba udostępniająca na stronie: Data ostatniej modyfikacji: 2012-02-09 Osoba modyfikująca: